Ciltteki Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer?

16.01.2022
3
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Ciltteki Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer?
REKLAM ALANI

Ciltteki kırmızı lekeler nasıl geçer sorusu bu problemi yaşayan kişileri yakından ilgilendirmektedir. Cilde rengini vermekte olan hücrelerde meydana gelen düzensizlikler, söz konusu lekelere neden olabilmektedir. Genellikle güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmaktan dolayı oluşmaktadır.

Buna karşılık hamilelik, bir takım ilaçlar, yanlış kozmetik ürünleri, genetik yatkınlık gibi durumlar da sebepleri arasındadır. Her ne kadar sıklıkla estetik amaçlı kötü görünüm olarak değerlendirilse de bazı sağlık sorunlarına da işaret edebilir. Dolayısıyla ortaya çıkmışsa bir dermatoloğa görünmek önerilmektedir.

Cilt Lekeleri Nedir?

Ciltte kırmızı lekeler neden olur için birçok neden bulundurmaktadır. Her ne kadar ilk neden olarak güneş ışınları akla gelse de farklı nedenler de bulunmaktadır. Eğer kişiler cilt tipiyle ters bir kozmetik ürün kullanmışsa da ortaya çıkabilir.

Aynı şekilde bazı kimyasal maddeler, hormonal ilaçlar, hamilelik süreci ve genetik faktörler de buna eklenmektedir. Söz konusu lekeler yüz, el, sırt, göğüs gibi farklı yerlerde kendini görülebilir. Farklı kategorilerde olup ana hatlarıyla şu şekilde sınıflandırmaktadır;

  1. Akneler: Sivilceler cildin fazla yağ üretmesiyle, genellikle ergenlik döneminde kullanılır. Aşırı terleme, stres ve depresyon, hormonal değişiklikler makyaj gibi nedenlerden dolayı görülebilir.
  2. Melazma: Güneş gören bölgelerde meydana gelen kahverengi veya siyah lekeleri betimlemektedir. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de görülebilir. Güneş haricinde doğum kontrol hapları, hamilelik, kozmetik ürünler ve genetik faktörler de bir nedendir.
  3. Vitiligo: Vücutta yeteri kadar melanosit hücresi üretilememesi ya da bunların ölmesi sonucu süt beyazı renkte lekelerdir. Sıklıkla bacak, yüz, kol ve genetik alanlarda görülür.
  4. Güneş lekeleri: Bu problemler genellikle yaz aylarında, cildin güneşe maruz kalan yerlerinde görülür.

Bunların yanı sıra çil, doğum lekesi ve deri döküntüleri gibi birçok neden de bulunmaktadır.

Kırmızı Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Kırmızı sivilce izleri geçer mi bu sorunu olan birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Bu mümkün olup dermatoloğun önerdiği nazik cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır. Doğru uygulama ile son bulması mümkündür.

Ayrıca kişilerin güneş kaynaklı yanıklara dikkat etmesi, güneş koruyucu kremlerden yararlanması, sivilceleri sıkmaması gibi durumlara da önem vermesi gerekir.

Kırmızı Cilt Lekeleri

Kırmızı Cilt Lekeleri

Salisilik Asit İçeren Ürünler

Kırmızı sivilce izleri geçer mi için denenebilecek birçok yol vardır. Bunlardan biri salisilik asittir. Bu cildin dış tabakasını soyarak, gözeneklere derin olarak nüfuz etmektedir. Sivilce sebebi tıkanıklar da böylece giderilebilir. Kızarıklığı düşüren bir anti-enflamatuar olup aynı zamanda daha genç ve sağlıklı bir cilt görünümü sunar.

SPF Bulunduran Güneş Koruyucular

Güneş her ne kadar birçok fayda bulundursa da doğrudan gelen ışınlar, zararlı UV ışınları tehlikeli olabilmektedir. Kırmızı sivilce izleri geçer mi için bir diğer çözüm de bunlardan korunabilmek için önlem almaktır.

Eğer düzenli olarak yüksek koruma faktörü olan güneş koruyucularından yararlanılırsa, güneş kaynaklı olan lekeler ve sivilcelere karşı mücadele edilebilir.

Antioksidan ve Hücre Yenileme Özelliği Mevcut Ürünler

Antioksidan ve hücre yenileme özelliği bulunan ürünler, dermatoloğa danışılarak kullanılmalıdır. Aksi durum farklı problemlere neden olabilir.

Bu ürünler cildi onarırken, aynı zamanda hasara karşı korumaya destek olmaktadır. İltihaplanma tehlikesini düşürürken iyileşmesini yükseltir.

Profesyonel Tedaviler

Kırmızı cilt lekeleri geçer mi için kişilerin başvurabileceği profesyonel tedaviler de vardır. Bunlar arasında günümüzde en sık kullanılanlar,

  1. Mezoterapi,
  2. Kimyasal Peeling,
  3. PRP,
  4. Lazer Tedavisi,
  5. Kriyoterapi,
  6. Dermapen şeklindedir.

Bunların hangilerinin kullanılacağı lekelerin oluşma sebeplerine bağlıdır. Derinliği, büyüklüğü gibi konular da önemli birer etmendir. Dolayısıyla kırmızı lekeleriniz bulunuyorsa dermatoloğa giderek, bu hususta çözüm almanız mümkündür.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.